День боротьби з опустелюванням і посухою

День боротьби з опустелюванням і посухою

2013 рік проголошений Президентом України Роком фізичного здоров`я та екології в Україні.

17 червня 1994 р. в м. Париж, була прийнята Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням, яка набрала чинності 26 грудня 1996 р. 17 червня 1995 року Генеральна Асамблея проголосила «Всесвітнім днем боротьби з опустелюванням і посухою» у зв'язку з річницею з дня прийняття Конвенції Організації Об'єднаних Націй по боротьбі з опустелюванням. 4 липня 2002 року Верховна Рада України прийняла Закон України №61-IV про приєднання до Конвенції.

Вдивляючись на згарище, де раніше ріс рукотворний ліс, а зараз з піску стирчать лише чорні обгорілі соснові пеньки, запитуєш себе, а чи справді колись в цій теперішній напівпустелі колись росли ліси, може Геродот бачив Гілею не у нас?

Підтвердження існування лісів у минулому, на основі результатів досліджень відкладів найбільшого на території Південного Степу України болоті Кардашинське (площею більше 2000 га) було зроблено вченими з Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного та Національного університету “Києво-Могилянська Академія”. Із отриманих даних було зроблено висновок, що протягом голоцену на піщаних аренах зростали соснові та дубово-соснові ліси з домішкою осики та берези, але вони розміщувались не суцільно, а мозаїчно. Коли кліматичні умови ставали більш сприятливими для зростання лісу спостерігалось збільшення лісових ділянок.

Зникнення лісів було викликано в першу чергу антропогенним фактором, та зміною клімату.

Після зникнення лісів, людина надмірним випасом худоби сприяла зникненню трав'янистого покрову який утримував піски. Поява голих, рухомих пісків включила процес опустелювання. У літній час, тобто в період грозових короткочасних дощів часто-густо спостерігається таке явище: смуга дощу, дійшовши до кордонів піщаної арени під впливом зміни напрямку вітру, різко змінює свій напрямок, обходить піщані арени і проходить рясним дощем по Дніпровському лиману, плавням і Чорному морю.

Загроза опустелювання в Україні існує не лише в Херсонській області. Тенденцію засушення зафіксували також в Одеській, Миколаївській, Запорізькій та на півдні Донецької області. Причинами опустелювання є надзвичайно високий рівень розораності земель та відсутність полезахисних лісосмуг. Не слід забувати і про зміну клімату однією з причиною цього є потепління.

На жаль заходи, з охорони земель, що здійснюються, є неспівставними з масштабами деградаційних процесів.

На думку експерта з питань біотичного моделювання Г. Коломійця: «Для того, щоб південь України став пустелею достатньо нічого не змінювати ще певний період. Однак невідомо, скільки часу та кропітких зусиль треба буде витратити, щоб відновити землю у майбутньому».

На питання хто може на наших пісках зупинити процеси опустелювання відповідь науковців однозначна — ліс. Лише ліс може зупинити піски, стабілізувати та пом'якшити клімат. Від нас вимагається одне зберегти ліси які були створені нашими дідами та відновити ті що були втрачені внаслідок лісових пожеж. На це направлено всі зусилля лісоводів Херсонщини.


ДП “СФ УкрНДІЛГА”
С. Назаренко