Державний ландшафтний заказник урочище «Саги» заснований постановою Ради Міністрів УРСР від 28 жовтня 1974 року №500 «Про створення державних заказників в Української РСР», оголошений постановою Ради Міністрів УРСР від 19 квітня 1977р. №198 «Про доповнення списку державних заказників і охоронної зони навкруги Чорноморського державного заповідника і Азово-Сиваського державного заповідно-мисливського господарства».

Заказник, загальною площею 500 га, розташований в Цюрупинському районі, Херсонської області в урочищі «Саги» держлісфонду Дослідного лісництва ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» в кварталах 2-9.

Виділений з метою зберігання в природному стані типової для Нижньодніпровських пісків ділянки природи з її унікальними природними об`єктами: первинним піщаним степом аборігенної трав`яної рослинності з характерним рел`єфом, колковими і штучними насадженнями хвойних і листяних порід, озерами, місцями гніздилищ та іншої фауни.

Із загальної площі Заказника покрита лісом площа – 103,2 га, піски – 379,8 га, озера – 0,4 га, болота – 10,5 га., інші – 6,1 га. Входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.

На території заказника охороняються лісові ценози, псамофіти і степи, згладжені піщані кучугури, озера, болотні ценози. Серед лісових ділянок важливе місце займає природна рослинність – рідкісні формації берези дніпровської та ковили дніпровської, а також зарості вільхи звичайної. З рідкісних видів зустрічається гадюка звичайна, зростають зозулинець болотний, целокаулон степовий, типчак Беккера, чебрець дніпровський, гвоздика піщана, ковиль дніпровський, волошка дніпровська, жовтозілля дніпровське, яглиця та інші. Озера та заболочені ділянки є місцем гніздування та перебування значної кількості птахів, а у вільхових і березових природних колках живуть колонії граків, зустрічаються дикі косулі, дикі кабани, фазани, зайці, лисиця, енотовидна собака, ондатра та інші звірі та птахи.

Грунти: піски та слаборозвинуті піщані грунти.

Рельєф: від рівнинно-хвилястого до горбистого.

На території ландшафтного Заказника забороняється:

– проведення будь-якої діяльності, яка може спричинити шкоду заповідному об`єкту та порушити екологічну рівновагу;

– будь-яке засмічення та забруднення території;

– використання хімічних засобів боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, за винятком окремих ситуацій, коли в загрозі існування природного комплексу, що охороняється (використовуються при наявності наукового обгрунтування та погодження з Держуправлінням екоресурсів в області);

– руйнування пташиних гнізд, мурашників, місць проживання тварин і птахів, збирання яєць, знищення тварин;

– випасання і прогін худоби;

– рубка, поломка, пошкодження дерев і чагарників;

– заготівля живиці та другорядних лісових матеріалів (пнів, лубу, кори, деревневої зелені, березового соку та т.п.);

– збір рідкісних та занесених до Червоної Книги України видів рослин, а також їх квітів та плодів;

– згрібання лісової підстилки;

– порушення правил протипожежної безпеки;

– мисливство, за винятком регулювання чисельності окремих видів тварин, які завдають шкоди природному комплексу, що охороняється, за погодженням з Держуправлінням екоресурсів в області;

– передачу у господарське використання або під забудову, приватизація та здача в оренду ділянок землі.

– будь-яке будівництво, що може негативно вплинути на зміну характеру місцевості, ландшафтів і не пов’язане з охороною території заказника;

– меліоративні та будь-які інші роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму території заказника;

– розвідувальні, підривні роботи, розробка всіх видів корисних копалин, будь-яке порушення грунтового покриву;

– знищення та пошкодження форм рельєфу та геологічних відслоень;

– інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв’язків та ходу природних процесів, втрати наукової (господарської, естетичної) цінності природного комплексу, що охороняється;

Усі екскурсії та інші відвідування Заказника в наукових та пізнавальних цілях можливі лише по встановленому маршруту та з дозволу адміністрації ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА».

Охорону Заказника здійснює лісова охорона Дослідного лісництва ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА». За порушення режиму, встановленого на території об`єкта ПЗФ, порушники притягуються до адміністративної чи кримінальної відповідальності. Громадяни і організації, винні в порушенні охоронного режиму Державного Заказника, окрім адміністративної й крімінальної відповідальності, відшкодовують всі втрати, нанесені незаконими діями, згідно з діючим законодавством.

Андрійчук Л.М.
інженер л/г
ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА»

Завантажити в форматі PDF