Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Дендропарк Нижньодніпровської НДС» заснований рішенням Херсонського облвиконкому № 651/24 від 04.12.1975 року «Про затвердження щойно виявлених заповідних територій і пам’яток природи місцевого значення», а до категорії заповідного урочища віднесений рішенням виконкому Херсонської обласної Ради народних депутатів від 19 серпня 1983 року № 441/16.

Дендропарк, загальною площею 3,0 га, створений з метою збереження, вивчення та збагачення різноманітних видів дерев і чагарників для їх наукового, культурного та господарського використання.

Розташований Дендропарк в місті Цюрупинськ, Херсонської області в Держлісфонді Дослідного лісництва ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» і складається з двох частин, площею – 1,4 га, та 1,6 га. в кв. 13 вид.1; кв.12, вид.6; кв. 10, вид. 16 . Входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.

В Дендропарку ростуть більше 100 видів деревних і чагарникових порід, у тому числі рідких, екзотів, різні види квіткових рослин, а саме: ялина звичайна, сосна звичайна, річний кедр, сосна кедрова сибірська, сосна кримська, дуб звичайний, дуб пірамідальний, софора японська, ясен зелений, ясен звичайний, платан, горіх грецький, рябина звичайна, липа мілколистяна, каштан кінський, калина звичайна, форзиція середня, горіх маньчжурський, акація біла пірамідальна, вічнозелені рослини: самшит вічнозелений, магонія падуболиста, жимолость татарська, жимолость каприфоль; ендеміки: ірис низький, береза дніпровська, береза бородавчата, вероніка лугова; рослини-екзоти – гінкго дволопатеве, уксусне дерево; однорічні, дворічні та багаторічні квіти: айстра, чорнобривці похилянні, юка нитчаста, сальвія квітуча, мирабеліс, геленіум, бальзамін, барвинок малий, барвинок великий, гібіскус трав’яний, цинерарія приморська, форзиція європейська, жимолость татарська, дейція шершава, шавлія лікарська, конвалія травнева, кохія, жимолость, хризантема, гладіолус, маргаритки, волошки, анютіни глазки, юка нитчата, лілія, магонія падуболиста та багато інших.

Видовий склад лісових, декоративних порід і квіткових рослин постійно поповнюється та несе пропаганду перспективних рослин для збільшення природних багатств і підвищення санітарно-гігієнічних і естетичних умов зони, району та міста.

З цією метою науковими співробітниками та спеціалістами проводяться спостереження за ростом і станом рослин, які ростуть у Дендропарку, здійснюються засоби щодо їх поповнення або заміни новими видами, проводиться догляд за ґрунтом і рослинами.

Дендропарк розташований в центрі міста і виконує роль біологічного фільтра.

Головне призначення «Дендропарку Нижньодніпровської НДС» – відбір найбільш стійких лісових порід для поповнення асортименту в декоративних і озеленювальних насадженнях для місцевих умов а також використання його як учбово-виховної бази студентів, учнів шкіл та населення.

В «Дендропарку Нижньодніпровської НДС» постійно забороняється:

– проведення будь-якої діяльності, яка може спричинити шкоду заповідному об`єкту та порушити екологічну рівновагу;

– будь-яке засмічення та забруднення території, використання хімічних засобів боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, за винятком окремих ситуацій, коли в загрозі існування природного комплексу, що охороняється (використовуються при наявності наукового обгрунтування та погодження з Держуправлінням екоресурсів в області);

– будь-які види рубок, за винятком санітарних рубок з вдосконалення колекції об`єкта природно-заповідного фонду;

– знищення, пошкодження дерев, порушення протипожежної безпеки;

– заготівля гілок і пагонів дерев і чагарників з квітами для заготовлення вінків, букетів, а також в лікарських та інших цілях;

– руйнування гнізд птахів (окрім гнізд сірої ворони), мурашників, місць проживання тварин і птахів, збір яєць і т.п.;

– мисливство;

– випасання і прогін худоби;

– будь-яке засмічення та забруднення території Дендропарку;

– передача в господарське використання окремих земельних ділянок дендропарку.

За порушення режиму, встановленого в заповідному урочищі, порушники притягуються до адміністративної та кримінальної відповідальності, згідно до діючого законодавства. Громадяни та організації, які порушили охоронний режим заповідного урочища, крім адміністративної та кримінальної відповідальності, відшкодують всі витрати, нанесені зазначеними діями, згідно з діючим законодавством.

Андрійчук Л.М.
інженер л/г
ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА»

Завантажити в форматі PDF