Заповідне урочище місцевого значення «Цюрупинський сосновий бір» затверджений пам’яткою природи місцевого значення рішенням виконкому Херсонської обласної Ради народних депутатів 2 березня 1972 року № 100/4, до категорії заповідного урочища віднесений рішенням виконкому Херсонської обласної Ради народних депутатів від 19 серпня 1983 року № 441/16.

Підставою для виділення території в заповідне урочище виявилось: високі грунтозахисні, рекреаційні, санітарно – гігієнічні і естетичні функції насаджень, різноманітний тваринний і рослинний світ, наявність дослідних і дослідно-виробничих посадок сосни, білої акації, горіха та інших порід, велика відвідуваність населенням, а також те, що урочище являється пам’яткою облісення пісків.

Заповідне урочище «Цюрупинський сосновий бір» розташоване на південно-східній околиці міста Цюрупинська, Херсонської області в Держлісфонді Дослідного лісництва ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» в кварталах 10; 11; 12 вид. 8-15; 13; 14; 15; 16; 18 вид. 7, 8, 9,10.1, 6, 6.1, входить в зелену зону міста і займає площу 290 га. в т.ч. вкриті лісовою рослинністю 228,2 га (сосна кримська і звичайна різного віку – 162,6 га, біла акація – 59,8 га, дуб, клен ясенелистий, тополя, осина, гледичі та інші листяні – 5,8 га), нелісові землі складають – 61,8 га. Входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.

Головне призначення заповідного урочища – зберігати існуючі насадження сосни, білої акації та інших порід, тваринний і рослинний світ і ланлшафт в цілому в наукових, пізнавальних, оздоровчих і туристичних цілях. В зв’язку з цим, в заповідному урочищі установлюється відповідний режим.

 

На території об`єкту забороняється:

– проведення будь-якої діяльності, яка може спричинити шкоду заповідному об`єкту та порушити екологічну рівновагу;

– будь-яке засмічення та забруднення території;

– руйнування пташиних гнізд, мурашників, місць проживання тварин і птахів, збирання яєць, знищення тварин – змій, ящірок, їжаків та інших;

– випасання і прогін худоби;

– рубка, поломка, пошкодження дерев і чагарників;

– згрібання лісової підстилки;

– порушення правил протипожежної безпеки;

– мисливство, за винятком регулювання чисельності окремих видів тварин, які завдають шкоди природному комплексу, що охороняється;

передачу у господарське використання або під забудову, приватизація та здача в оренду ділянок землі.

За порушення режиму, встановленого в заповідному урочищі, порушники притягуються до адміністративної та кримінальної відповідальності, згідно до діючого законодавства. Громадяни та організації, які порушили охоронний режим заповідного урочища, крім адміністративної та кримінальної відповідальності, відшкодують всі витрати, нанесені зазначеними діями, згідно з діючим законодавством.

Андрійчук Л.М.
інженер л/г
ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА»

Завантажити в форматі PDF